+36204438349  |  info@idealhome.hu

   3508 Miskolc, Csabavezér út 91-93.

 

   A megfizethető  dizájn! 

Tudástár

Hogy válasszunk alátétet laminált padlóhoz?

Idealhome
Idealhome
2024.01.20 18:20
Hogy válasszunk alátétet laminált padlóhoz?

Nem tudod milyen alátétet válassz a laminált padlódhoz?

Akkor jó helyen jársz!

Ebben a cikkben segítünk neked eligazodni a következő szempontok alapján:

  • miért fontos a megfelelő laminált padló alátét?
  • melyek a fő paraméterei?
  • padlófűtésnél mire kell figyelned?

A laminált padló választáshoz készített összefoglalónkhoz képest ez egy rövidebb, de reményeink szerint legalább annyira hasznos írás lett.

Görgess tovább, ha érdekel!

Fontos, hogy milyen alátét kerül a laminált padló alá?

Lelövöm a poént: nagyon!

Több okból is:

  • az alátét biztosítja, hogy a laminált padló szakszerűen legyen lefektetve (megfelelő alátét használata nélkül ugrik a padlód garanciája)
  • javítja a padlózatod teljesítmény-mutatóit, mint a zajcsökkentés és a hőérzet (padlófűtés és nem padlófűtés esetén egyaránt)
  • tartósságot ad, hogy a laminált padlódban akár 20-25 éven keresztül is gyönyörködhess.

(Megjegyzés: az aljzattal kapcsolatos elvárásokat itt most nem részletezzük, azt is megtaláljátok a korábbi blogposztban.)

 

Milyen jellemzői vannak a laminált padlóhoz való alátéteknek?

A padlóalátéteknek az EN16354 európai szabvány által támasztott szigorú követelményeknek kell megfelelniük.

Megpróbálok fontossági sorrendben haladni.

Hőellenálló képesség (TR): igen, ez kicsit tudományosan hangzik, de mindjárt egyszerűsítem. Ez a paraméter a döntő abban, hogy padlófűtésre, vagy nem fűtött aljzatra kerül a laminált padlód (és így az alátéted is). Mértékegysége a m2K/W, és ökölszabály, hogy 0,075 m2K/W érték alatt megfelel az alátét padlófűtésre, felette viszont nem ajánlott (cserébe azok az alátétek tökéletesek lesznek a nem padlófűtött helyiségekbe). Minél nagyobb ugyanis, annál jobban ellenáll az alátét a hő áramlásának, tehát annál kevésbé tud hatékonyan felmelegedni a padlód.

Itt éred el az általunk forgalmazott, padlófűtésre alkalmas laminált padló alátéteket.

Páragátló képesség: ez mutatja meg, hogy mennyire ellenálló a párával szemben. Nem lehet elégszer hagsúlyozni, hogy a pára a laminált padló ellensége! Minden beton aljzatra, vagy meglévő hidegburkolatra szükséges párazáró réteget képezni a laminált padló alá. Ezt a mérőszámot SD jelzéssel szokták feltüntetni és SD>75 m esetén az alátét páragátló képessége megfelelő laminált padló alá. Ettől kisebb érték esetén mindenképp gondoskodnod kell párazáró fóliáról is.

Vannak kifejezetten párazáró fóliák (a festékboltokban kapható takaró fóliák NEM erre valók) melyeket 20 - 30 cm-es átfedéssel, nedvességálló ragasztóval ajánlott összeilleszteni, de akik a kényelmesebb és gyorsabb megoldást kedvelik, azok számára léteznek már "három az egyben" változatok, amikor az alátét tartalmazza a páragátló, a zajcsillapító és teherviselő réteget, valamint összekapcsolásuk is megoldott egy beépített ragasztócsík segítségével.

Nyomószilárdság (CS): ekkora nyomást bír ki rövid távon az alátétünk kPa mértékegységben kifejezve. 60 kPa alatt mi nem forgalmazunk laminált padló alátétet (átszámítva ez 6 tonna/m2 nyomásnak felel meg, ami elegendő egy lakásba). Ne felejtsük el, hogy a laminált padló maga szétosztja a nyomást az alátét felületén, de egy forgalmas, nagy igénybevételnek és terhelésnek kitett laminált padló alá akár 300 kPa nyomószilárdságú alátét is kerülhet (pl. egy áruházban).

Az alátét nyomószilárdsága védi meg a padló klikkrendszerét is, hiszen kellő stabilitásnál nem kezd el majd szétnyílni a padlónk. Itt jegyezném meg, hogy a hagyományos (fehér tekercsben kapható) polietilén habfóliát NEM javasoljuk (a padló garanciája is elvész), mert egyrészt nem lehet lekövetni a műszaki paramétereit, másrészt idővel összenyomódik (szó szerint kilapul) és a klikkrendszert elgyengíti. A "régi padlószőnyeg" is ebben a ligában játszik, azaz NEM megfelelő alátátként (erről is írtunk már korábban).

Hangtompítás: angolul impact sound (IS). Ebből következtethetünk arra, hogy alátétünk a padló alatt lévő helyiség felé (pl. az alattunk lévő szomszéd lakás) mennyi dB-lel csökkenti a zajt. Érdekességképp, az emberi fül számára 10 dB zajcsökkenés kb. 50%-kal halkabbnak hangzik. 

A laminált padlók szerkezetüknél fogva hangosabbak, mint más melegburkolat társaik (pl. SPC/vinyl padló). A megfelelően választott alátétnek tehát itt (is) nagy szerepe van.

Visszavert lépéshang csillapítás (RWS): százalékban megadott érték, szó szerint azt jelenti, hogy a helyiségben mennyire csillapítja padlónk a lépészajt (ez inkább nekünk lesz fontos, nem az alattunk lakó szomszédnak).

Speciális, erre a célra kifejlesztett alátétek esetén akár a 30%-os csillapítás is elérhetó, de ezeknek az ára is elég borsos (itt egy példa).

Vastagság (mm): 1,5 - 5 mm tartoményban mozog nálunk (ez jellemzi a piacot is). Ez a tulajdonság segít valamelyest kompenzálni az aljzatunk egyenetlenségeit (persze nem a végtelenségig), illetve az alátét hőszigetelő képességét is befolyásolja (ha nincs padlófűtésünk, akkor egy vastagabb XPS alátét javít majd a melegérzetünkön).

Nem véletlenül került a lista vége felé, nincs túl nagy jelentősége (tévhit, hogy mindenhova a vastagabb alátét lesz a megfelelő).

Alkalmazkodó készség (mm): ez nagy mértékben összefügg a vastagsággal, gyakorlatilag ennyivel tud összenyomódni az alátétünk károsodás nélkül. Más szóval ez az aljzatkiegyenlítő képesség, de ne felejtsük el, hogy méterenként csak maximum 3 mm eltérés megengedett az aljzatunkkal szemben, tehát ne az alátéttől várjuk a csodát!

Könnyű lerakhatóság: itt egyértelműen azt szeretném kiemelni, hogy amennyiben külön tesszük le az egyes rétegeket (páragátló, zajcsillapító), akkor időigényesebb a folyamat, és gyanítom, hogy van olyan kivitelező, aki az előzőt "véletlenül" ki is felejti. Mi az ún. "kettő az egyben", vagy "három az egyben" megoldásokat javasoljuk, mert akkor biztosan nem marad ki semmi, illetve nagyon könnyen és gyorsan haladhatunk (mindössze egy snitzerre lesz szükségünk).

Anyag: ezt hagytam a végére, mert ha végigmegyünk az előző paramétereken, akkor ez általában kiadódik. Vannak speciális anyagú alátétek (pl. növényi rost, parafa, ezek nálunk egyelőre nem kaphatók) és vannak az elterjedtebb (poliuretán, XPS) változatok. Alapvetően a poliuretán változatok vékonyabbak (padlófűtéshez kiválóak), a vastagabb,  XPS alátétek pedig szigetelőképességük miatt többnyire nem padlófűtött helyiségekbe kerülnek. De csak hogy kellőképpen összezavarjak mindenkit, nálunk árban az egyik legkedvezőbb, padlófűtéshez kifejlesztett alátét az 1,6 mm vastag XPS

Padlófűtésről röviden

Manapság számos technikai megoldás létezik már padlófűtésre, melyek mindegyike megfelelő lehet laminált padló esetén is. Az alábbiakban leírtak a hagyományos, vizes padlófűtésre vonatkoznak (tipp: kérdezzük meg a kivitelezőt, vagy a kereskedőt a speciális, pl. infra padlófűtéssel kapcsolatban a rétegrendet illetően, mert hatással lesz a fűtési költségre).

Szóval hagyományos megoldásnál ökölszabály: minél vékonyabb az alátét, annál hatékonyabban átadja a hőt a padlónak. Hőellenálló (hőszigetelő) képesség szintén legyen alacsony <0,075 m2K/W (erről néhány sorral fentebb már írtam).  A keringetett víz hőmérséklete a padló alatt nem haladhatja meg a 28 °C -ot a hőtágulás miatt, ezt beépített termosztáttal könnyen lehet szabályozni.

Amennyiben nem lesz padlófűtésünk, így az előzőek inverze kell érvényesüljön: vastagabb alátét, jó hőszigetelő képességgel (nagyobb hőellenállás).

 

Remélem sikerült segítséget nyújtanunk a padlóalátétek világában történő eligazodáshoz!

Itt eléritek a laminált padlókhoz alkalmas alátéteink teljes kínálatát. Az oldalunkon az alátétek minden fontos jellemzőjére szűrni is tudtok, megkönnyítve ezzel a termékek összehasonlítását.

Hasznos olvasmány lehet (bár picit hosszabb) a lamiált padlók választásához segítséget nyújtó blogunk is.

Amennyiben kérdésetek van, keressetek minket bátran elérhetőségeinken keresztül!

Minden jót kíván az idealhome Csapata!