+36204438349  |  info@idealhome.hu

   3508 Miskolc, Csabavezér út 91-93.

 

   A megfizethető  dizájn! 

Tudástár

Segítség laminált padló vásárláshoz: olcsót, vagy drágábbat?

Idealhome
Idealhome
2023.12.30 16:37
Segítség laminált padló vásárláshoz: olcsót, vagy drágábbat?

Lakás -és házfelújítás, építkezés során a melegburkolatot kedvelők között előbb-utóbb feltűnik a radaron egy olcsó, vagy drágább laminált padló. Mivel ez egy hosszú távra szóló döntés (hiszen viszonylag ritkán cserélünk padlót az ingatlanunkban), előtte érdemes minden hasznos információt begyűjteni.

Írásunkban a következő tudnivalókkal szeretnénk támogatást nyújtani a "nagy" padlóvásárláshoz:

  • mi is az a laminált padló és milyen rétegekből áll?
  • melyek a fő paraméterei és előnyei?
  • milyen helyiségekbe ajánljuk?
  • milyen árban kaphatók?
  • hogyan, mivel és milyen rétegrendben kell lerakni?
  • milyen ápolást igényelnek az élettartamuk maximalizálásához?

A témakörökből sejteni lehet, hogy ez nem egy rövid cikknek ígérkezik, de végére érve az Olvasó fel lesz vértezve azzal az alaptudással, amivel ki tudja majd választani a számára megfelelő laminált padlót, sőt, akár még a padló lerakását is bevállalja.

Kezdjünk hát bele!

A laminált padló definíciója és rétegei

Picit forgassuk vissza az idő kerekét: a mai modern laminált padlók története a 70-es évek végére, Svédországba nyúlik vissza. A Perstorp cég újítása révén jelentek meg, alternatívát kínálva a linóleum és drága fa padlók mellett. Számos előnyüknek köszönhetően gyorsan elterjedtek az egész világon, és ma is napjaink egyik legnépszerűbb melegburkolataként tartjuk őket számon. A globális eladások 2022-ben meghaladták az 1 milliárd négyzetmétert, és a kereslet továbbra is növekszik.

A laminált padló (elterjedt laminált parketta néven is, bár ez nem helytálló) olyan, rétegekből álló padló, melynek több, mint 90%-a környezetbarát faőrlemény (nem összekeverendő a vinil padlókkal, melyekről itt írunk).

Laminált padló definíciója

A laminált padló fő jellemzői és előnyei

A laminált padlók kínálata nagyon széles, így szinte mindenki megtalálhatja a számára megfelelő terméket. Néhány alapvető jellemző ismerete azonban sokat segíthet a választásban, ilyenek többek között az alábbiak:

Lapméret: ez tulajdonképpen egy darab padlólap hosszúsága és szélessége milliméterben kifejezve. Hatással van egyrészt a padló összképére, másrészt a padlózott helyiségben a térérzetünkre. Tehát jól megválasztott lapmérettel tudunk picit „csalni”, hogy nagyobbnak tűnjön egy szoba.

A mintázat befolyásolhatja a lapméretet, hiszen a fa mintázatú padlók általában keskenyebbek, a kő mintázatúak pedig inkább testesebbek.

A nálunk forgalmazott laminált padlók hossza 1195 – 2050 mm között mozog, szélességük pedig 154,5 – 260 mm, így mindenki találhat igényének megfelelőt.

Laminált padló lapméret

Lapvastagság: 6 mm-től egészen 14 mm-ig terjedő skálán mozog, nálunk 7-12 mm vastagságban találhatók laminált padlólapok.

Ezt a paramétert hajlamosak vagyunk túlértékelni, bár valóban hatással van a padló stabilitására, teherbírására, „kopogósságára” és a melegérzetünkre egyaránt.

Tehát egy 7 mm-es vastagságú padló is megfelelő választás lehet olyan helyiségbe, ahol nem szempont a nagy teherbírás, viszont vastagabb társaival ellentétben valóban érzékenyebb a felületi egyenetlenségekre, illetve zajosabb lehet a rajta való járás, melyeket jó minőségű padlóalátéttel javarészt kompenzálni lehet.

A 8 mm-es padlók között már bőven találunk prémium kivitelt, tapasztalatunk alapján ez a legnépszerűbb méret.

A laminált padlók lerakása padlófűtésre bizonyos korlátokkal jár, mivel arra a célra a 7 – 12 mm vastagságú változatok felelnek meg, valamint kiemelten fontos a rétegrend és a padlófűtéshez kifejlesztett laminált padló alátét alkalmazása, hiszen minél jobb a hővezető képesség, annál hatékonyabb a fűtés.

Padlófűtés esetén (maximum 28 °C hőmérsékletig) a fokozott hőtágulás miatt az előfeszített klikkes rendszerű laminált padlók bizonyulnak jó választásnak. Évekkel ezelőtt elektromos padlófűtéshez nem javasolták a laminált padlót, ma viszont már vannak olyan megoldások, melyeknél megfelelő (legjobb, ha a kivitelezőt vagy a kereskedőt megkérdezzük erről a vásárlás előtt).

Összességében tehát véleményünk szerint nem állja meg az a tézis a helyét, hogy a vastagabb padló mindig jobb választás. A vastagság mellett ugyanolyan fontos szempontok a kopásállóság, a klikkrendszer, a hordozóréteg sűrűsége, a dizájn és a könnyű lerakhatóság.

Laminált padló vastagsága

Kopásállóság / felhasználási terület: ezek azok a jellemzők, amire a legtöbben felkapják a fejüket, mert meghatározók a választásban. A laminált padlók egyik nagy előnye, hogy kopás- és karcállók, köszönhetően a legfelső, melamin rétegnek.

A kopásállóságot az úgynevezett AC értékkel szemléltetik (AC1-től AC5-ig tart a skála, ahol az AC5 jelenti a legnagyobb kopásállóságot).

A felhasználási terület két számjegyből álló mutató, többnyire csak ezt tüntetik fel a kereskedők (mi is ebbe a körbe tartozunk) és a következő vizsgálatok/tesztek alapján képezik: kopásállóság, nyomás teszt, dagadás teszt, foltállóság, ellenállás cigaretta csikknek.

Az első számjegy az ajánlott felhasználási helyre utal (2=háztartási, 3=közületi), a második pedig az igénybevételt jelzi (1=alacsony, 2=közepes, 3=magas).

Nézzünk néhány példát: 31-es érték kiváló egy nappalihoz, hálószobához, 32-es jellemzővel a padló egy irodában is megállja a helyét, 33-nál pedig már egy nagyon forgalmas helyiség (pl. áruház) követelményeinek is megfelelünk.

Laminált padló felhasználási terület

Klikkrendszer és fózolás: a klikkrendszer (az elnevezés az angol click, azaz bekattan szóból ered) határozza meg a lapok egymáshoz való illesztését, ami nagyon fontos, hiszen a nem megfelelő illesztések mentén beszivároghat a nedvesség, megtapadhat a piszok, valamint a padlólapok előbb-utóbb szétnyílnak majd.

A klikkrendszer feladata tehát, hogy összetartsa a lapokat. A modern laminált padlóknál a klikkrendszer előfeszített (mi kizárólag ilyen termékeket forgalmazunk), illetve geometriájuknak köszönhetően gyakorlatilag egymásba akadnak a lapok. Lerakás előtt mindenképp érdemes tanulmányozni a padlónk klikkrendszerét, valamint a padlólerakás szabályait betartva sok időt spórolhatunk a munkálatok során.

Fózolás alatt azt értjük, hogy a padlólapok illesztésénél fugák keletkeznek, melyek élei 45 fokos szögben le vannak marva. Ezt pusztán az esztétika miatt fejlesztették ki, és mivel plusz műveletet igényel, a fózolt padlólapok általában drágábbak. Megkülönböztetünk 2V (csupán a két hosszanti oldalon fózolt), valamint 4V (mind a négy oldalon fózolt) lapokat.

Egger fózolt 4V laminált padló

Vízállóság: mennyi időt bír ki a padlólap anélkül, hogy a felületére öntött víz beszivárogna a középső (hordozó) rétegbe.

Nos, a laminált padlókat alapvetően nem vizes helyiségek (fürdőszoba, konyha) melegburkolásához fejlesztették ki. Ahogy korábban írtuk, a laminált padló szendvics szerkezetű, - azaz több rétegből áll – és a középső hordozó réteg (a nálunk forgalmazott padlóknál kizárólag HDF: nagy sűrűségű farostlemez) faőrleményből készül. Ha ez a réteg vizet kap, akkor elkezd megdagadni, és a padló elveszíti formáját, nem úgy, mint a vinyl/SPC padlók (igen, ők valóban vízállóak, hiszen anyaguk PVC és/vagy mészkő alapú műanyag kompozit). Tehát ha felmerül a kérdés, hogy a fürdőszobába vinyl padló, vagy laminált padló kerüljön, mi az előbbit javasoljuk.

A neves laminált padló gyártók (pl. EGGER) mindazonáltal folyamatosan fejlesztik a vízálló (mi inkább nedvességállónak mondanánk) vonalat is, melyek ma már 24-72 órán keresztül képesek a vizet a felületükön károsodás nélkül megtartani, ezért alkalmasak akár fürdőszobák burkolásához is.

Az egyik ilyen, élenjáró nedvességálló termékcsalád az EGGER aqua plus.

Egger aqua plus

Mintázat és szín: a padló megjelenése, maga a dizájn. Lerakás után hosszú éveken át ebben tudunk majd gyönyörködni, vagy azon gondolkodni, hogy miért is nem egy másik mintázatot választottunk…

A laminált padlók története a klasszikus fa mintázattal kezdődött, de mára elterjedtek a kőhatású, vagy különleges mintázatú darabok egyaránt. Léteznek világosabb és sötétebb árnyalatban, antik hatásúak, és szinkron nyomott (lásd a következő képen az AGT török gyártó Effect termékcsaládjának egyik mintáját) változatok is, ahol a 3D faerezetnek szinte tökéletesen élethű a hatása.

Szóval óriási a választék, és valóban sok időt el lehet tölteni a nézelődéssel.

Szinkron nyomott laminált padló

A laminált padló fő előnyei:

  • tartósság: évtizedeken át (egyes padlókra akár 25 év garanciát is vállal a gyártó) ellenáll a kopásnak, nyomásnak, ütésnek, karcoknak, UV sugárzásnak (megtartva eredeti színét)
  • óriási választék: fa mintázattól kezdve a kő mintákon át a különleges mintázatig terjed a kínálat
  • egyszerűen és olcsón lerakható: a telepítési útmutató elolvasása után némi műszaki affinitással bárki le tudja rakni magának
  • padlófűtéshez is megfelelő, de fűtés nélkül is nagyobb a melegérzet, mint egy hideg padlónál
  • környezetbarát: 90%-ban megújuló nyersanyagot (faőrleményt) tartalmaz
  • egyszerű a tisztítása, karbantartása
  • higiénikus és antiallergén (szemben például egy padlószőnyeggel)

Melyik helyiségbe tegyünk laminált padlót?

Elsősorban olyan beltéri helyiségekbe, ahol fontos számunkra a melegérzet. Jó választás lehet a nappalinkba, hálószobába, gyerekszobába, gardróbba, de akár az irodánkba is, mivel nagyon esztétikus felületet lehet vele képezni, antiallergén és higiénikus, könnyű tisztán tartani, egyszerű a lerakása.

A lakás - és házfelújítási költségek minimalizálása érdekében a régi járólapra, parkettára is mehet laminált padló, persze itt nagyon ügyelni kell rá, hogy az aljzat stabil, szilárd és sík legyen (a mozgó régi darabokat el kell távolítani és az aljzatot javítani szükséges, valamint számoljunk azzal, hogy az ajtókat is rövidebbre kell majd vágni a megemelkedett padlómagasság miatt).

Lerakása padlószőnyegre nem ajánlott, mert egyrészt nem higiénikus (rengeteg por és atkák is megbújhatnak itt), másrészt a padlószőnyeg nem megfelelő alátét a laminált padlónk alá, ami előbb-utóbb így elkezdene nyikorogni és szétnyílni.

Alapvetően vizes, párás, vízfröccsenésnek kitett helyiségekbe (például fürdőszoba) nem szoktuk javasolni, csak a korábban említett nedvességálló változatokat.

És bár a nevében benne van, hogy padló, mégis a laminált padlót sokat dekor elemként a falra teszik, ezáltal egyedi hangulatot kölcsönözve egy hálószobának vagy nappalinak.

Tehát vásárlás előtt tájékozódjunk a korábban felsorolt tulajdonságokról, kérdezzünk bátran az eladóktól (nincsenek buta kérdések, csak kérdések vannak) így biztosan jó megoldás születik.

Milyen árakkal számoljunk vásárlás előtt?

Ez az írás 2023 decemberében születik, ezért az akkori padló árakat mutatja be.

Aki eddig eljutott a cikkben, annak nem lesz meglepetés, hogy az árakat leginkább a választott padló tulajdonságai (és persze a kereskedők árképzése, beleértve az akciókat) befolyásolják:

  • milyen helyiségbe kerül a majd padló:

- nedvességálló laminált padló szükséges? (ha igen, az több pénzbe fog kerülni)

- nagy igénybevételnek és kopásnak lesz kitéve? (egy 31-es besorolású lap kevesebbe kerül, mint egy 33-as)

  • milyen a hordozóanyaga? (nagy sűrűségű HDF, vagy közepes sűrűségű MDF)
  • milyen a vastagsága? (egy 7 mm-es padló olcsóbb, mint egy 12 mm-es, amiben több anyag van, de itt azért lehet kompromisszumot kötni)
  • esztétikai elvárásaink a padlóval szemben:

- normál, vagy extrém nagy lapméretben gondolkodunk?

- fózolt lap, vagy fózolatlan? (az előbbi gyártása több munkatartalommal jár)

- mintázata sima, vagy szinkron nyomott faerezetű? (az utóbbi sokkal élethűbb, de költségesebb)

 

Egy belépő áras laminált padlót már 3 000 Ft/m2 körül be lehet szerezni (nálunk ez a Floorpan Fix termékcsaládot jelenti).

Egy 8 mm-es, 32-es felhasználási osztályú laminált padló kb. 4 500 Ft/m2 ártól indul és egy szinkron nyomott, prémium kategóriás társa meghaladhatja a 7 000 Ft/m2 költséget.

A nedvességálló padlók ára neves gyártóktól 10 000 Ft/m2 körül startol. Tehát ahogy a választék, úgy az ár is meglehetősen széles skálán mozog.

Fontos még megjegyeznünk, hogy a laminált padló alá a rétegrendet betartva párazáró fóliát, padlóalátétet (vagy a kettőt egy termékben kombináló változatot) is javasolnak a gyártók (a megfelelő rétegrend a garancia feltétele is egyébként). Egy kombinált (három az egyben), jó minőségű padlóalátét 800 Ft/m2 körüli áron kapható.

A padló szépsége pedig leginkább akkor érvényesül, ha szegőlécet / szegélylécet is teszünk fel hozzá. Ezeknek is több típusa van az anyagától , méretétől függően. Mi laminált padlóinkhoz leginkább a 6 cm magas, MDF-ből (közepes sűrűségű faőrlemény) gyártott szegőléceket ajánljuk, melyek folyómétere 830 Ft körüli áron megy. És aki nem szeretne bajlódni a gérvágóval, az a szegőlécekhez vásárolhat műanyag külső / belső sarok, toldó és végzáró elemeket is pár száz forintos áron.

Padló alátét szegőléc sarok toldó végzáró elemek

Hogyan, milyen szerszámokkal és rétegrendeben rakjuk le?

Ahogy írtuk, a laminált padló lerakása nem túl bonyolult, ezért kedvelt DIY (do it yourself, avagy csináld magad, házilag) elfoglaltság lehet főleg azoknak, akiket büszkeséggel tölt el, amikor valamit saját kézzel meg tudnak csinálni (mi is saját magunk raktuk le bemutatóterünk laminált és vinyl / SPC padlózatát, és természetesen a büszkeség érzése is megvolt utána).

A lamináltpadló-lerakás ára nálunk jelenleg (Miskolc, 2023. december) 2 000 – 4 000 Ft/m2.

A lerakás egyébként önmagában is megér egy fejezetet, ezért arra készíteni fogunk egy rövid videót is hamarosan.

Kezdjük azzal, hogy milyen szerszámokra lesz szükségünk:

  • mérőszalag
  • ceruza
  • derékszög (ezzel könnyen berajzolhatjuk a vágás vonalát a padlón keresztirányban)
  • kalapács
  • dekopírfűrész (vágó eszköznek jó lehet a kézi fafűrész is, de az rengeteg energiát kivesz az emberből, vagy lehet kapni speciális laminált vágót is a barkácsáruházakban)
  • lerakó szett (behúzó vas, beütő fa, távtartó ékek)
  • gérvágó doboz (amennyiben a szegőléceknél nem szeretnénk műanyag sarokelemeket használni)
  • snitzer (felnyitni a csomagokat)
  • körkivágó és ragasztó (radiátorcsövek esetén)

JÓ TANÁCS: a lerakó szettben található speciális szerszámok visszahozzák az árukat, mert nélkülük sok kárt tehetünk az új padlónkban, aztán marad a bosszankodás.

Szóval ha beszereztük a padlót (érdemes 10% többlettel számolni a vágási hulladék miatt), akkor telepítés előtt 48 órával már ajánlott abban a helyiségben tárolni felbontás nélkül, ahová szántuk. Erre azért van szükség, hogy a padló felvegye a helyiség hőmérsékletét és páratartalmát (15 – 28 ˙C legyen a helyiségben a hőmérséklet, az ideális páratartalom pedig 30 – 65%).

Az aljzat lehet beton, meglévő járólap, meglévő parketta (írtuk már, ezeknél mire kell figyelni), és nem javasoljuk a padlószőnyeget.

Az aljzattal szemben támasztott követelmények:

  • szilárd, száraz, tiszta (nem lehet rajta törmelék és szemcsék, érdemes előtte felporszívózni)
  • sík: méterenként maximum 3 mm egyenetlenség megengedett, amennyiben szükséges, aljzatkiegyenlítőt kell használni (nem lehet a hibákat padlóalátéttel kompenzálni)

A rétegrend a következő:

  • párazáró fólia (amennyiben közvetlenül betonra, vagy meglévő hidegburkolatra kerül a laminált padló, ez padlófűtésre is igaz természetesen): a fóliarétegek legalább 20 cm szélességben legyenek fedésben, illetve a falaknál 10 cm magasságig menjenek fel
  • lépészaj-csillapító szivacs (mi a kombinált változatot preferáljuk, ami tartalmazza a párazáró fóliát, a lépészaj-csillapítót, valamint a ragasztócsíkot is, megkönnyítve a lerakást)
  • laminált padló

A lerakás folyamata lépésről - lépésre:

1. padlóalátét (párazáró fólia és lépészaj csökkentő) leterítése: a három az egyben alátétek egymáshoz illesztése a legkönnyebb a beépített ragasztócsíknak köszönhetően, padlófűtés esetén speciális alátét szükséges (alátét padlófűtéshez)

2. első sor padló lefektetése:

  • lerakás iránya: a helyiségbe beeső fénnyel párhuzamos legyen a padló hosszanti oldala
  • használjunk távtartó ékeket: 10-15 mm hézag szükséges a dilatáció miatt
  • indulásnál mindig a „csapos” rész kerüljön a fal mellé (következő ábrán mutatjuk)
  • mérjük ki, hogy az utolsó sorunk szélessége eléri-e majd a minimum 50 mm-t
  • mérjük ki, hogy az első sor utolsó lapjának hossza eléri-e minimum a 40 cm-t
  • vágjuk le dekopírfűrésszel az első sor fal felé eső hosszanti csapját, vagy akár többet is az utolsó sorunk kiadódó szélességének függvényében
  • vágjuk le dekopírfűrésszel az első lap rövidebb oldali csapját is, vagy akár többet is az első sor utolsó lapjának kiadódó hosszának függvényébenLaminált padló lerakása
  • illesszük össze az első sor lapjait a rövidebb oldalak mentén (mindig szögben tegyük egymásba a lapokat, majd feszítsük őket síkba), aztán az egész sort toljuk be a falhoz az előtte kihelyezett távtartó ékekre

Laminált padló rövidebb oldalainak összepattintása

3. további sorok fektetése:

  • először mindig a hosszanti oldalakat illesztjük

Laminált padló hosszanti oldalainak összepattintása

  • amennyiben maradt hézag a lapok között, óvatosan használjuk a beütő fát

Beütőfa hosszanti oldalnál

  • majd a rövidebb oldalakat a beütő fa segítségével pattanásig összeütjük

Beütőfa rövidebb oldalon

  • az utolsó lapot dekopírfűrésszel méretre vágjuk, figyeljünk a 10-15 mm távtartásra
  • minden sorban az utolsó lapnál használjuk a behúzó vasat

Behúzó vas használata rövidebb oldalon

4. radiátorcsövek helyének kialakítása:

  • itt is biztosítani kell a csövek körül a 10-15 mm-es hézagot
  • körkivágóval vágjuk ki a csövek helyét
  • dekopírfűrésszel vágjuk be a lapokat
  • tegyük helyére a padlólapot
  • ragasztóval tegyük helyére a kivágott sávot, hogy a padló teljesen körbe fogja a csöveket

Radiátorcsövek körbeburkolása laminált padlóval

5. ajtóküszöb kialakítása: rajzoljuk be a padlólapon a küszöb kontúrját, majd vágjuk ki dekopírfűrésszel, ügyelve a dilatációs hézagra

6. összefüggő felületben maximum 8 méter szélességben és 10 méter hosszban rakjuk a laminált padlónkat, ettől nagyobb területnél dilatációs hézagot hagyjunk a padlószigetek között

7. utolsó sor kialakítása:

  • dekopírfűrésszel szabjuk le a lapokat hosszanti irányban, figyelembe véve a szükséges dilatációt (10 – 15 mm)
  • beütő fa és beütő vas segítségével illesszük össze a lapokat

8. távolítsuk el a távtartó ékeket

9. vágjuk körbe snitzerrel a padló alól kilógó alátétet

10. tegyük fel a szegőléceket: MDF szegőlécnél ragasztást ajánlunk (a szegőléceknek el kell fedniük a dilatációs hézagokat) illetve a sarok, toldó és végzáró elemeket (ha van ilyenünk)

11. dőljünk hátra és gyönyörködjünk a csodaszép padlónkban, valamint büszkén fogadjuk a jól megérdemelt dicséreteket!

Hogyan ápoljuk és tartsuk karban padlónkat?

Mivel a laminált padló nem igazán javítható (esetleg a karcok viaszrudakkal), érdemes odafigyelni az ápolására, ami egyébként nem igényel nagy erőfeszítést:

  • rendszeresen porszívózzuk fel
  • rendszeresen mossuk fel (felmosószert is használhatunk), de ne bő vízzel (alaposan csavarjuk ki a felmosót)
  • a méhviasz alapú tisztitószer sokat segít, hogy padlónk megtartsa a fényét
  • mindig töröljük szárazra felmosás után
  • ha véletlenül kiömlik valamilyen folyadék a felületére, gyorsan töröljük szárazra

 

Reméljük, sikerült hasznos ismereteket átadnunk a laminált padlókkal kapcsolatban, és akik a vásárlást fontolgatják, ezután magabiztosabban keresgélnek – akár a mi kínálatunkban is!

De ha valamire nem adtunk választ, bátran lehet minket keresni a megadott elérhetőségeinken.

Minden jót kíván az idealhome Csapata!