+36204438349  |  info@idealhome.hu

   3508 Miskolc, Csabavezér út 91-93.

 

   A megfizethető  dizájn! 

Tudástár

Segítség SPC vinil padló választáshoz

Idealhome
Idealhome
2024.03.03 17:32
Segítség SPC vinil padló választáshoz

A melegburkolatot keresők egyre gyakrabban találkoznak a következő mozaikszavakkal: SPC, LVT, LVP, PVC.

Ebben a rövid cikkben segítünk eligazodni a vinil padlók világában, a fontosabb témakörökre fókuszálva:

  • mi is az a vinil, vagy SPC padló?
  • melyek a fő paraméterei, összehasonlítva a laminált padlóval?
  • milyen helyiségekbe ajánljuk?

Vágjunk bele!

Mi is az a vinil padló?

Kezdjük azzal, hogy mi nem: linóleum.

Lakótelepi gyerekként abban a tudatban nőttem fel, hogy házgyári lakásunk előszobája linóleummal van burkolva. Ma már tudom, hogy ez óriási félreértés, hiszen a linóleum teljesen természetes anyagokból készül: lenmag olaj, fenyő gyanta, fa-liszt, mészkő őrlemény, parafa.

Szegény linóleumot a köztudatban valamiért a PVC-vel (polivinil-klorid) keverték (kinézetre hasonlóak egyébként), ami valóban standard megoldásként szerepelt a panelházakat tervező mérnökök eszköztárában, viszont egyáltalán nem természetes anyag.

És akkor meg is érkeztünk a vinil padlók definíciójához: olyan melegburkolatok, melyek szintetikus anyagokból készülnek (a teljesség igénye nélkül általában újrahasznosított műanyag, üvegszál, lágyító szerek).

Itt most sokan felkaphatják a fejüket, hogy mivel műanyagról beszélünk, káros az egészségünkre?

Nos, a mai korszerű technológiáknak, az újrahasznosításnak és a szigorú előírásoknak köszönhetően teljesen biztonságos terméknek számítanak a vinil padlók.

Szerkezetüket illetően a laminált padlóhoz hasonlóan (itt írtunk részletesen a laminált padlókról) rétegekből állnak, melyet a lenti ábra szemléltet (az Arbiton egy neves vinil padló gyártó) 

A kiszerelést illetően megkülönböztetünk:

  • tekercses vinil padlót (ragasztással kell lerakni, nincs merev hordozórétege, mi nem forgalmazzuk)
  • LVT-t (Luxury Vinil Tile): kő, vagy járólap mintás, lágyabb vinil paldólap (általában testesebb lapok)
  • LVP-t (Luxury Vinil Plank): fa mintázatú, lágyabb vinil padlólap (általában keskeny lapok)
  • SPC (Stone Plastic Composit, vagy Stone Polimer Compisit): ásványi anyag (pl. mészkő szemcsék) erősítésű, merev vinil padlólap, ami rendkívül jól terhelhető (ez tulajdonképpen az LVT, vagy LVP legmodernebb, legmerevebb változata és természetes anyagot is tartalmaz nyomokban).

Megpróbálom összefoglalni: az LVT és LVP vinil padlók hordozórétege lágyabb (általában újrahasznosított műanyag), az SPC pedig ásványi kőzettel erősített hordozóréteggel rendelkezik (éppen ezért ez a legmerevebb, legjobban terhelhető).

Milyen főbb tulajdonságaik vannak a vinil padlóknak?

Ennél a résznél elsősorban a laminált padló lesz a hasonlítási alap, támogatást nyújtva azoknak, akik a kettő között hezitálnak vásárlás előtt.

Vízálló: szemben a laminált padlóval (ami inkább nedvességálló) ezek 100%-ban vízállók

Kopásálló: laminált padlókhoz hasonlóan, a kopórétegnek köszönhetően alkalmas otthoni, közületi és ipari felhasználásra

Alacsony hőellenállás: padlófűtéshez megfelel

Mérettartás: rendkívűl mérettartó (különösen az SPC), ezért akár 200 m2 felület is lerakható egyben, dilatáció nélkül bizonyos változatoknál

Lerakás szerint: ragasztós, vagy klikkes (a ragasztós változat extrán érzékeny a padlózat síklapúságára)

Lap vastagság: 2,5 – 5 mm (a klikkesek 4 mm-től indulnak, a 2,5 mm-es változatok ragasztással rakhatók le)

Lapméret: hasonlóan a laminált padlókhoz nagyon széles a választék

Zajcsillapítás: kevésbé „kopogós”, mint a laminált padló

Fózolás (egyszerűbben: fuga) szerint: fózolatlan, mikro-fózolt, fózolt

Mintázat: fa és kő hatású egyaránt megtalálható

Melyik helyiségekbe ajánljuk?

Bármelyik belső térben alternatíva lehet, beleértve a vizes blokkokat és a konyhát is. Rá lehet fektetni meglévő járólapra is, de az aljzatnak stabilnak, szilárdnak és síknak kell lennie (ezek a padlók még a laminált padlóknál is érzékenyebbek erre, hiszen jóval vékonyabbak).

Anyaghasználatukból adódóan teljesen vízállók, valamint padlófűtéshez is megfelelők, tisztántartásuk nagyon könnyű, és antibakteriálisak.

A klikkes rendszerű változatokhoz itt is szükséges a megfelelő alátét (itt elérhető a kínálatunk), viszont lerakásuk pofonegyszerű (a bemutatótermünkben mi magunk raktuk le, pedig előtte nem csináltunk még ilyet, és szerintem profi lett).

Aki tehát nem akad fenn azon, hogy ezek műanyag padlók, az a fához, vagy hidegburkolatokhoz megszólalásig hasonló látványt teremthet otthonában a vinil padlókkal. Nem csak padló, hanem falburkolatként is szolgálhatnak minket sok-sok éven át (akár 20 év garanciát is biztosítanak egyes gyártók, amennyiben szakszerűen történik a lerakás).

Ha valaki kedvet kapott a vásárláshoz, itt elérheti az általunk forgalmazott kínálatot (LunArt®, Arbiton és HDM márkák), vagy látogasson el bemutatótermünkbe, ahol szívesen adunk tanácsot (és egy finom kávét is)!

Minden jót kíván az idealhome Csapata!