Vízálló laminált padló fürdőszobába? - mi teszteltük
Sokszor kérdezik tőlünk, hogy ajánljuk-e a laminált padlót fürdőszobába, vagy konyhába?
Erre a kérdésre is válaszolunk a következő rövid cikkben, valamint:
- elmagyarázzuk mit jelent a vízálló laminált padló
- bemutatjuk mit takar a vízállósági teszt
- láthatjátok a konkrét tesztről rögzített felvételt
- kiértékeljük az eredményt
Miért lehet ez érdekes számotokra?
- tudomásunk szerint ilyen tesztet még nem csináltak Magyarországon (itt láthatjátok a "teaser"-t)
- kiderül, hogy amit a gyártó állít, megfelel-e a valóságnak
Ha érdekel, görgess tovább!
(több saját, érdekes videót is beágyaztunk)
Mitől lehet vízálló egy laminált padló?
Korábban már írtunk a laminált padlók rétegeiről (itt éred el a cikket). Az alábbi képen a 3 sz. réteg (farostlemez) az, ami vízzel érintkezve megduzzad, és elveszíti alak -és méretpontosságát.
A víz a belső HDF rétegbe az összeillesztett padlólapok határainál (klikkrendszer) tud beszivárogni, ezért a gyártók ezeket az illesztéseket vonják be vízhatlan anyaggal a gyártási folyamat során. A megfelelő bevonat miatt lehet egy laminált padló vízálló bizonyos időtartamig (24-72 óra).
Utánajártunk, és az általunk forgalmazott vízálló laminált padlók mindegyike az Unilin cégcsoport által kifejlesztett Unicoat szabadalom miatt válik vízállóvá.
Vízállósági teszt
Olyan tesztet kerestünk, amely mérhető eredményt ad. Ezt a NALFA (Észak-amerikai Laminált Padló Szövetség) szervezetnél találtuk meg, "Laminate Surface Swell Test" névre hallgat és a lényege így hangzik: egy hengeres szelvényt helyezünk a laminát padlók „T” összetételéhez (a padló felületéhez sziloplaszt-tal rögzítjük a hengert), majd vizet töltünk bele (kb. 10 mm a betöltött vízoszlop magassága) és százados pontosságú, tapintós mérőórával 24 óra múlva megmérjük, hogy a "T" összetételnél a padlók szélei elkezdtek-e felpuffadni a magukba szívott víz hatására. Ezután eltávolítjuk a vizet a hengerből és 24 óra után újra megmérjük a duzzadást. Hogy látványosabb legyen a teszt, mi folyamatosan mértünk (a mérőóra tapintója a vízben állt) és közben egy mutatós wekkerrel mértük az időt.
A teszthez szükséges eszközöket a következő képen láthatjátok:
- tesztalany: összepatintott laminált padlók (mi a Floorpan fix Bora típust teszteltül, ez az egyik belépő áras termékünk)
- hengeres szelvény, sziloplaszt-tal a padlólapokhoz rögzítve
- víz
- állványra szerelt, század-mm pontosságú mérőóra
- wekker (mutatós óra)
- kamera
Aki jobban kedveli a video-kat, az itt megnézheti az erre vonatkozó összeállításunkat.
Vízálló teszt eredménye
A teszt során a padló 24 óra elteltével 0,15 mm duzzadást mutatott, majd amikor eltávolítottuk róla a vizet és 24 órával később újra megmértük, akkor már csak 0,13 mm volt a duzzadás. Ez lett tehát a végeredmény.
Itt láthatjátok az a felgyorsított videót, amivel demonstrálni tudjuk a 24+24 órás tesztidőszakot.
Konklúzió a teszt alapján
A tesztelt padló duzzadása az illesztéseknél, 24 órás "vízoszlop" hatására mindössze ~0,1 mm volt, ami gyakorlatilag észrevehetetlen és bőven a NALFA teszt határértékén (<0,3 mm) belül van. Így tehát kijelenthető, hogy az általunk forgalmazott Floorpan fix termékcsaládunk valóban vízálló 24 órán át, ahogy a gyártó is állítja.
És arra a kérdésre, hogy "mely helyiségekbe ajánljuk a laminált padlókat?" a válasz: konyhába nyugodt szívvel, fürdőszobába viszont inkább SPC/Vinil melegpadlókat javaslunk (mert itt nagy mennyiségű víz is érheti). Tipp: amennyiben víz kerül a laminált padlónkra, mielőbb töröljük szárazra, abból baj nem lehet!
A kiértékelő videót itt éritek el.
Amennyiben kérdésetek van, keressetek minket bátran elérhetőségeinken keresztül!
Minden jót kíván az idealhome Csapata!